26 Ocak 2017 Perşembe

DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ PROGRAMI'NDA KONUŞAN BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: "CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KAÇAKÇILIĞINI ÖNLEDİK"

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: 
CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KAÇAKÇILIĞINI ÖNLEDİK
Ankara'da yapılan Dünya Gümrük Günü toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, "Biz, AKP ve Hükümet olarak Gümrük konusunun ne kadar önemli olduğunu geçen yıl gördük. Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçakçılığını önledik" dedi. Başbakan Binali Yıldırım ayrıca, "Bulgaristan sınırından şikâyet var. Bizim tarafta kuyruklar oluşuyormuş. Rıfat Bey oradaki yeri genişletelim. Arsa, yer ne istiyorsanız verelim" dedi.
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ TOPLANTISINDA KONUŞTU.
İşte Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar:
Gümrük konusunun ne kadar önemli olduğunu geçen yıl gördük. Cumhuriyet tarihinin en büyük kaçakçılığını önledik.
4 Özgürlük: Gümrükleri para kazanma amacına dönüştürürsek bilmeden ayağımıza sıkmış oluruz. Ticaret yavaşlar, alanda satanda kaybeder. Gümrüklerde alt yapıyı tesis etmek, malın, sermayenin, insanların serbestçe hareket etmesi nihai hedef olmalıdır. 4 özgürlüğe dünyanın ihtiyacı var.
MALLARIN, HİZMETLERİN, SERMAYENİN VE İNSANLARIN SERBEST DOLAŞIMI:
'Duvarla örerek huzursuzluğun önüne geçemeyiz'
Duvarlar örerek dünyadaki huzursuzluğun önüne geçemeyiz. Güçlü olmak adil olmaktır, insanlık normlarına uygun hareket etmek, gücünü güçsüzler karşısında kötüye kullanmamaktan geçiyor. Bunun için bölgemizde yaşanan savaşlarda Türkiye'nin ortaya koyduğu fedakârlığı, 3 milyon insana bağrını açtığı dikkate alınırsa bu noktada gelişmiş dünya ülkelerinin konuşmaktan fazla katkısı olmadığını görebiliriz.
'En büyük hedefimiz'
Bölgesel ve küresel problemleri çözmek ülkelerin birinci sorumluluğudur.
Türkiye bu anlamda sadece mültecileri misafir etmiyor, aynı zamanda Suriye'de devam eden savaşın sona ermesi için büyük inisiyatifler alıyor. Ortaya koyduğumuz tutum bir çözümünde başlangıcı olmuştur. Bundan sonraki adım BM bünyesinde diğer paydaşlarında devreye girmesi ile Suriye'de çözümün sürekli hale gelmesi en büyük hedefimizdir. Gümrük bakanına talimat Bulgaristan sınırında bir şikâyet var. Bizim tarafta kuyruklar oluşuyormuş. Dinlenme alanı istiyorlar. Rıfat Bey oradaki yeri genişletelim.
Arsa, yer ne istiyorsanız verelim.
Taşımacılıktan lojistiğe geçen süreci yaşıyoruz.
Limanlarda manuel kontrol tarihe karışıyor. Deniz limanlarının ardından kara limanları da yapılmaya başladı. Bilgi toplumunda dünya ortalamasını geçtik, Avrupa ortalamasını yakaladık. Önümüzdeki aylarda Türkiye'nin önünde büyük fırsatlar var. Türkiye'nin ekonomik göstergeleri bize benzer ülkelerinkinden daha iyi durumda.
'Şu kepazeliğe bak'
Bazı bankaları görüyorum ki bunu anlamamışlar.
Ne yazık ki bunlardan biri Kamu Bankası... Kardeşim kanun çıktıysa uygulayacaksanız! Bunun lâmı cimi yok. Uygulamazsanız gereği ne ise yaparız. Malı mülkü, aynı nakdi... Ne varsa hepsi teminat. Biraz da siz taşın altına elinizi koyun. Efendim dolar kurunda dalgalanma var. Şuraya bak, şu kepazeliği bak. Milleti yaşatmak varken bir tekmede ben vurayım. Şimdi ABD başkanı da oturdu yerine, kısa sürede her şey düzelecek.
Dolar kurundaki dalgalanma bitecek.
Türkiye'nin ekonomik göstergeleri birçok ülkeden daha iyi durumda:
15 Temmuz'dan sonra FETÖ'cüler ve BETÖ'cüler ittifak kurdu. Türkiye ekonomisi kötü olacak diye mücadele ediyorlar. Unutmasınlar, hazırın ardı tez gelir. Bu millet burunlarından getirecek. 'İçerden al' Gümrükleme alanında Türkiye 15 yılda çağ atladı. İş bitmedi. Ticareti kolaylaştıracağız. Özellikle satarken daha kararlı olacağız, alırken nazı olacağız. Yani içeride yapılan malları dışarıdan almaya gerek yok. Yok, dışarıdan alman gerekiyorsa dışarıdan al, daha ucuzsa dışarıdan al, buna bir engel yok.'' [[Kaynak: Türkiye Haber Merkezi, 26 Ocak 2017, AA, Ulusal Ajans]]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder